FőoldalA festetics családAz örökségHelyszínekX

A Festetics I. György-féle Georgikon létrejöttéről

tud01.jpg

Amikor Festetics I. György megalapította Európa első mezőgazdasági felsősokú intézményét, a Georgikont, az első évben mindössze egy diák járt ebbe az iskolába, akit egy tanár tanított. Ám ez nem maradt így. Hamar híre ment, hogy a Georgikonban fontos és hasznos dolgokat lehet tanulni növények termesztéséről, állatok tenyésztéséről, és arról is, hogy hogyan kell egy birtokot igazgatni. A Festeticsek idején többszáz diák tanult itt, először német és latin nyelven, majd később magyarul is. A diákok többek között a Festetics család híres könyvtárában lévő könyveiből is készülhettek a vizsgáikra.

A Georgikon legelső, eredeti épülete már nincs meg, viszont van egy olyan hely Keszthelyen, ahol olyan épületek állnak, ahol régen a Georgikon diákjai tanultak.

Mi van most ezen a helyen?

Válaszd ki a helyes megoldást!

a.) a Balatoni Múzeum
b.) a Festetics I. György Zeneiskola
c.) a Magyar Mezőgazdasági Múzeum és Könyvtár Georgikon Majortörténeti Kiállítóhely

A helyes válasz:
c.) a Magyar Mezőgazdasági Múzeum és Könyvtár Georgikon Majortörténeti Kiállítóhely

Néhány érdekesség a Georgikon létrejöttéről

  • Festetics I. György amikor apjától, Festetics III. Páltól megörökölte a Festetics-uradalmat, a birtok nehéz anyagi helyzetben volt, az adósság meghaladta a másfél millió forintot, ami akkor óriási összeg volt.
  • A Festetics-birtokokon elavult módon gazdálkodtak, nagy volt a veszteség. Ezért Festetics I. György úgy határozott, hogy korszerűsíti a gazdálkodást a birtokain, ehhez viszont szakemberekre volt szüksége.
  • Hosszas előkészült után 1797. július elején Festetics I. György megnyitotta a Georgikont, Európa és Magyarország első felsőfokú mezőgazdasági tanintézményét.
  • Az intézményt 1801. augusztus 23-án nyitotta meg ünnepélyes keretek között József nádor, a király helyettese.
  • Az iskola neve egyrészt Vergilius, római költő művére, a Georgicá-ra, más részt Festetics I. György nevére utal (György = Georg).
  • A Georgikonban az volt fő szempont, hogy a diákok megszerezzék a mezőgazdaság különféle ágaihoz tartozó ismereteket.
  • A tudományos képzés mellett a tangazdaságban gyakorlati képzéseken is részt vehettek azok, akik itt tanultak.
  • A Festetics család 1797 és 1848 között – I. György, László és I. Tasziló idejében – saját költségén tartotta fent ezt az iskolát. Ez alatt az évek alatt több száz nem nemesi fiatal tanulhatott itt Nyugat-Európában tanult tanároktól.
  • A tanórákat tandíj fizetés nélkül lehetett látogatni, aki arra érdemes volt, annak ösztöndíjat fizettek. A tanítás nyelve eleinte német és latin volt, majd 1844-ben Festetics László bevezettette a magyar nyelvű oktatást.